Білокриницька
територіальна громада

Рівненська область, Рівненський район

село Рисв'янка

Перша письмова згадка про Рисвянку відноситься до 1603 року, коли вона значиться як маєтність Семашка. Тоді у назві села був присутній м'який знак, який з часом перестав вживатися.

Знаходилось поселення на відстані 7 км північніше містечка Тучина і входило до складу Луцього повіту Волинського воєводства Речі Посполитої.

У 1753 році (за іншими даними у 1755 р.) Рисвянка стає маєтністю воєводи Михайла Валевського.

Наступна архівна згадка про Рисвянку стосується 1772 року, коли село під назвою «Рушванка» було нанесено на карту. У ревізькій казці за 1811 рік Волынской губернии Ровенского уезда «деревня Рысвянка» згадується як володіння поміщика ротмістра «Иосифа Михайлова сына Валевского». На початку 70-х рр. Валевські винайняли свої землі, в тому числі і поблизу Рисвянки, в оренду німцям-колоністам. Нове поселення назвали колонія Рисвянка, а знаходилось воно на віддалі близько 1 км на північному заході від села.

«Список населених пунктів Волинської губернії сповіщає, що станом на 1910 рік у селі Рисв'янка нараховувалось 33 двори і 372 мешканці, а в однойменній колонії — 24 двори і 288 жителів (загалом — 57 дворів і 660 жителів).

Після приєднання західноукраїнських земель до СРСР у січні 1940 року Рисвянка увійшла до складу Тучинського району Рівненського гебіту.

На початку січня 1944 року Рисв’янку заповнили відступаючі німецькі війська, 14 січня 1944 року німці покинули Рисв’янку, наступного дня у село увійшли радянські війська.

Невдовзі було відновлено довоєнну схему адміністративного поділу території.

У 1950 році в Рисвянку приїхали військові і почали примусове виселення людей. Чимало рисвянців переселились до сусідніх сіл. На місці ж Рисвянки та сусідніх сіл було створено Тучинський полігон.

На тому місті куди було переселено село наприкінці XIX ст. було закладено полігон для муштрування царських військ. У польські часи за рішенням влади на цій території було розміщено осади. На території теперішньої Рисв’янки розміщувалась Язловецька осада. Невдовзі в осаді побудовано «дом людовий», куди з усієї округи з'їжджались польські осадники для проведення різноманітних зібрань, святкувань, концертів, вистав тощо. Часто тут грали місцеві музики. У будинку працювала початкова 2-річна польська школа.

У 1959 році, в результаті нових адміністративних змін, Рисвянка увійшла до Рівненського району. Згодом село разом із Шубковом, Котовом, Гориньградами Першим і Другим об'єднуються у колгосп ім. Мічуріна, на базі якого створено Рівненську обласну сільськогосподарську станцію з центральною садибою у Шубкові. З 2020 року Рисв'янка входить до складу Білокриницької ТГ.

Школа с. Рисв'янка у минулому «дом людовій»

Рисв'янська гімназія Білокриницької сільської ради

Культурним осередком села Рисв’янка є шкільний відділ бібліотеки КЗ «Центральної публічної бібліотеки» Білокриницької сільської ради , який розташований в двох приміщеннях:

  • шкілький відділ бібліотеки заснований у 1966 році і має 20 кв. м.,
  • публічна бібліотека, яка розміщена в будинку культури, заснована в 1978 році та має 50 кв. м.

Шкільний відділ бібліотеки с. Рисв'янка КЗ «Центральна публічна бібліотека» Білокриницької сільської ради

Майстер-клас до Дня незалежності у шкільному відділі бібліотеки с. Рисв'янка

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь