Фінішую
Фізичні особи-підприємці з різних причин можуть прийняти рішення про припинення підприємницької діяльності.
Крок 1. Звільнення найманих працівників
У разі припинення підприємницької діяльності підставами для звільнення найманих працівників ФОП можуть бути:
- за угодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП). Звільнення може відбуватися «день у день»;
- за власним бажанням працівника (ст. 38 і ст. 39 КЗпП). Працівник повинен попередити роботодавця за два тижні, але оскільки в умовах припинення підприємницької діяльності ФОП зацікавлений у звільненні працівника, то можна розірвати трудовий договір і до закінчення 2-тижневого строку, оскільки КЗпП не містить таких заборон;
- за ініціативою роботодавця – ФОП (п.1 ст. 40 КЗпП). ФОП попереджає працівників персонально не пізніше ніж за 2 місяці (ч.1 ст. 49-2 КЗпП).
Важливо! При звільненні за цією підставою працівнику потрібно виплатити вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП). Суму допомоги розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 №100
Процедура звільнення працівників передбачає виконання наступних кроків:
- Працівник пише заяву на звільнення.
- Якщо ФОП використовує форму трудового договору, у заключній частині якого є пункт про розірвання договору, то його потрібно заповнити і підписати обома сторонами.
- ФОП видає наказ про звільнення та ознайомлює працівника з наказом під підпис. В день звільнення працівнику потрібно видати копію наказу (розпорядження) про звільнення (ст. 47 КЗпП).
- В день звільнення працівнику потрібно видати письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП). Повідомлення складається в двох екземплярах – по одному для кожної із сторін. На екземплярі ФОП працівник ставить дату отримання і підпис (зразок повідомлення див. далі).
- В день звільнення з працівником потрібно провести остаточний розрахунок по всім належним йому сумам. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок (ст. 116 КЗпП).
- На вимогу працівника ФОП вносить належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Важливо! Згідно з п. 4 розд. І Порядку №4 подання платником Податкового Розрахунку за період, у якому проводилась процедура припинення, здійснюється до завершення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП.
Це означає, що після подання Заяви про припинення підприємницької діяльності, можна до завершення звітного кварталу, в якому відбулось припинення ФОП, подати Податковий розрахунок за найманих працівників.
Крок 2. Перевірка заборгованостей
1. Проводимо остаточні розрахунки з покупцями та постачальниками.
Якщо заборгували оплати постачальникам або орендодавцю, то навіть якщо закриєте ФОП, на вас можуть подати до суду як на звичайну фізособу, адже підприємці відповідають за зобов'язаннями своїм майном (ст. 52 ЦКУ).
Важливо! Всі оплати від покупців потрібно отримати в період перебування в статусі ФОП. Дохід, який буде отриманий на підприємницький рахунок після втрати статусу ФОП, оподатковується за правилами, визначеними ПКУ для фізичних осіб – 18% ПДФО та 5% ВЗ. Крім того, отримання такого доходу передбачає подання Податкової декларації про майновий стан і доходи
2. Перевіряємо відсутність заборгованості по сплаті податків «за себе» та податків із заробітної плати по найманим працівникам.
Це можна зробити в розділі «Стан розрахунків з бюджетом» в Електронному кабінеті платника податків.
Єдиний податок. ФОП 1-2 групи потрібно врахувати, що незалежно від того коли буде подана Заява про припинення підприємницької діяльності – на початку місяця, в середині або в останніх числах місяця – єдиний податок нараховується та сплачується за повний місяць, пропорційної сплати не передбачено.
Це пряма вимога п.295.8 ПКУ відповідно до якого у разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобов’язання із сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію за рішенням контролюючого органу на підставі отриманого від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Отже, ДПС проведе нарахування єдиного податку за повний місяць, в якому ФОП припинив підприємницьку діяльність.
Якщо ФОП має пільгу по п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, то цією пільгою можна скористатись і в місяці припинення підприємницької діяльності.
Нагадаємо, що право не сплачувати єдиний податок згідно з п. 11 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ не розповсюджується на ФОП першої та другої груп, які зареєструвалися на території визначеній Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 №309, вже після визначених цим Переліком дат виникнення можливості бойових дій / початку бойових дій / тимчасової окупації
У ФОП 3 групи все просто – єдиний податок сплачується за ставкою 5% (3%) від доходу, тому якщо ФОП не здійснював підприємницьку діяльність та не отримував дохід, то відповідно у нього не буде нарахувань по єдиному податку до сплати.
Військовий збір «за себе». Ситуація з військовим збором аналогічна ситуації з єдиним податком.
Відповідно до пп.1.15 п.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ у разі державної реєстрації припинення платників збору, зазначених у підпунктах 2 і 3 підпункту 1.1 цього пункту, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
Тому ФОП 1-2 групи сплачують ВЗ «за себе» у повній сумі – 800,00 грн (10% від мінімальної заробітної плати), а ФОП 3 групи сплачують ВЗ «за себе» у розмірі 1% від доходу. Якщо ФОП 3 групи не отримував дохід, то відповідно у нього не буде нарахувань по військовому збору до сплати.
ФОП 1-2 групи, які мають пільгу по сплаті військового збору по п.1.12 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ мають право не сплачувати ВЗ «за себе» в тому числі і в місяці припинення підприємницької діяльності.
На замітку! ФОП 1-2 групи, які не сплачують єдиний податок та військовий збір, не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався. Для таких ФОП контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку та військового збору.
ЄСВ. ФОП, який припинив підприємницьку діяльність у 2024 році, мав право користуватись «воєнною» пільгою і не сплачувати ЄСВ, навіть у місяці припинення підприємницької діяльності.
Законом України від 14.09.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено припинення на 2025 рік дії п. 9-19 розд. VIII Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ), яка дозволяла ФОП сплачувати ЄСВ за бажанням. Таким чином, ФОП втрачають у 2025 році «воєнну» пільгу зі сплати ЄСВ, яку запроваджували на час війни.
Всі довоєнні пільги залишаються. Тому в 2025 році звільняються від сплати ЄСВ ті ФОП, які мають статус особи з інвалідністю або пенсіонери, мобілізовані ФОП, а також ФОП, які мають основне місце роботи і роботодавець сплачує за нього ЄСВ у розмірі не менше мінімального.
Якщо ФОП не відноситься до цих категорій, то у разі припинення підприємницької діяльності в 2025 році потрібно буде сплатити ЄСВ у повній сумі – 1760,00 грн, пропорційної сплати ЄСВ не передбачено. Це вимога п. ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ відповідно до якого для ФОП – платників єдиного податку сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
3. ФОП 3 групи платить єдиний податок та військовий збір у 10-денний термін після граничного терміну, встановленого для подання Податкової декларації. ФОП 1-2 групи сплачують єдиний податок та військовий збір не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Крок 3. РРО / ПРРО. Форма 20-ОПП. Ліцензії
1. ФОП спочатку потрібно скасувати діючі ліцензії.
2. Для ФОП, який застосовує ПРРО після внесення запису до ЄДР про державну реєстрацію припинення ФОП реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером (п. 3 розд. III Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 №317).
3. Для ФОП, який застосовує РРО потрібно розпломбувати та зняти з реєстрації в ДПІ. За необхідності подається 20-ОПП. Для розпломбування звертаємося до сервісного центру, який самостійно направляє довідку про розпломбування в ДПС, а ФОП подає до контролюючих органів заяву за формою №4-РРО (п. 1 гл. 4 Порядку №547).
4. Подання форми №20-ОПП:
- Платник податків, який припиняється, до подання до державного реєстратора документів щодо припинення, повинен повідомити контролюючий орган про закриття об’єктів оподаткування шляхом надання Заяви за ф. №20-ОПП на підставі якого закриваються об’єкти оподаткування, які перебувають на обліку в контролюючих органах. Отже, подати 20- ОПП про закриття об'єктів потрібно до припинення підприємницької діяльності.
- Дані про закриття об’єктів оподаткування відображаються в Електронному кабінеті.
- У разі припинення платника податків за яким в контролюючих органах обліковуються не закриті об’єкти оподаткування і відсутня Заява за ф. №20-ОПП про їх закриття, такі об’єкти закриваються датою припинення платника податку, яка відповідає даті запису про проведення державної реєстрації припинення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
- Якщо в приватній частині Електронного кабінету наявна інформація про закриття об’єктів оподаткування, то Заяву за ф. №20-ОПП по таких об’єктах оподаткування подавати не потрібно (ЗІР, категорія 116.11).
Крок 4. Закриття розрахункових рахунків
Строки закриття підприємницького рахунку ФОП законодавством не визначено. Тому закрити розрахунковий рахунок можна як до так і після припинення підприємницької діяльності.
Ркомендовано закривати підприємницькі рахунки до завершення підприємницької діяльності. Це допоможе уникнути ситуацій, коли кошти надходять на підприємницький рахунок вже після припинення діяльності та виключення з Реєстру платників єдиного податку.
Кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок ФОП після припинення, вважаються цивільним доходом фізичної особи.
Відповідно, такий дохід оподатковується як дохід звичайного громадянина. Це означає, що з отриманих коштів необхідно сплатити 18% ПДФО та військовий збір за ставкою 1,5% – якщо це доходи за 2024 рік, або за ставкою 5% – якщо це доходи 2025 року. Такі доходи потрібно задекларувати, подавши майнову декларацію за відповідний звітний рік. Суми зазначаються у рядку 10.13 майнової декларації. При цьому:
- Військовий збір сплачується на розрахунковий рахунок з кодом бюджетної класифікації 11011001 «Військовий збір за результатами річного декларування».
- ПДФО сплачується на розрахунковий рахунок з кодом бюджетної класифікації 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».
Для закриття підприємницького рахунку ФОП подає відповідну заяву до відділення банку.
Також потрібно отримати виписки про рух коштів на рахунках, які будуть потрібні при проведенні перевірки контролюючими органами щодо правильності нарахування податків і зборів.
Після закінчення процедури закриття розрахункового рахунку банк на вимогу ФОП видає Довідку про закриття підприємницького рахунку.
Крок 5. Подання заяви держреєстратору про припинення ФОП
Варіант 1. Подання Заяви про припинення через держреєстратора ФОП подає держреєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за формою 1 (затверджена наказом Мінюсту від 18.11.2016 №3268/5 у редакції наказу від 19.05.2020 №1716/5).
Заяву можна подати в паперовому вигляді особисто або через представника. Представник крім паспорта повинен пред’явити оригінал або нотаріально засвідчену копію довіреності.
Заяву про припинення підприємницької діяльності по формі 1 можна подати до будь-якого держреєстратора на території України, оскільки на державну реєстрацію ФОП не розповсюджується принцип територіальності.
Державний реєстратор протягом 24 годин після надходження документів, поданих для реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, зобов’язаний внести відомості до ЄДР (ст. 26 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»). Також реєстратор надсилає цю інформацію до ДПС, органів статистики, Пенсійного фонду.
Варіант 2. Припинення ФОП через «Дію».
Для цього потрібно на Порталі «Дія» пройти кілька кроків:
- Генеруємо електронний підпис (кваліфікований електронний підпис).
- Зареєструйтеся чи авторизуйтеся (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на сайті Дії за допомогою електронного підпису.
- Заповніть онлайн-форму на отримання послуги. Вся важлива інформація вже зберігається в системі – Ви маєте лише перевірити, чи вона вірна, та підписати заяву за допомогою вашого електронного підпису. Подання заяви держреєстратору про припинення ФОП
- Підписану заяву буде автоматично надіслано до реєстратора, інформацію про закриття також надіслано до податкової служби.
- Статус заяви можна перевірити у кабінеті громадянина. Повідомлення про
- закриття ФОП з’явиться у кабінеті та буде відправлено електронною поштою.
- Реєстратор вносить інформацію про закриття ФОП до ЄДР та інформує податковий орган, де було зареєстровано фізичну особу-підприємця, що цей ФОП закрито.
- Якщо Ви працювали зі спрощеною системою оподаткування, Вас буде виключено з реєстру платників єдиного податку й реєстру платників ПДВ.
З цього моменту ФОП вважається закритим.
Крок 6. Подання ліквідаційної звітності
ФОП, які припинили підприємницьку діяльність у 2024 році – подають ліквідаційну декларацію за старою формою, а саме: ФОП 1-2 групи за ідентифікатором електронної форми F0103406, ФОП 3 групи – за ідентифікатором електронної форми F0103308. Декларацію заповнюють українською мовою, без виправлень. Усі суми зазначають у гривнях із копійками.
Якщо ж припинення підприємницької діяльності відбулось у 2025 році, то ліквідаційна декларація подається вже за новою формою, за якою потрібно звітуватись за податкові (звітні) періоди 2025 року.
Тому ФОП потрібно дочекатись нової форми декларації, швидко подати ліквідаційну декларацію не вийде. Нові форми декларацій по єдиному податку доповнять розділами з визначенням зобов’язань військового збору. Не рекомендуємо подавати ліквідаційну декларацію за старою формою.
Нагадаємо, що платники єдиного податку мають прозвітувати протягом 40 к. днів після останнього дня кварталу, в якому проведено зняття з реєстрації, про що податківці наголошують у своєму Листі від 16.10.2023.
Звертаємо увагу, що при наявності ключа електронного цифрового підпису, декларацію можна надати в електронному вигляді через Електронний кабінет платника податків.
У складі ліквідаційної Декларації подається Додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску». ФОП, які звільняються від сплати ЄСВ «за себе» відповідно до норм Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у складі декларації Додаток 1 не подають.
Крок 7. Перевірка після припинення підприємницької діяльності
Після припинення у ФОП обов'язково буде перевірка.
Перевіркою буде охоплений період 1095 днів + період з 18.03.2020 до 01.08.2023 = 2326 днів (6,5 років).
Відповідно до норми п. 78.1.7 ПКУ підставою для проведення позапланової документальної перевірки є припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця. З 01.08.2023 скасовували мораторій на проведення перевірок ФОП після припинення, тому перевірка буде в будь-якому випадку.
Термін, протягом якого керівником контролюючого органу приймається рішення про призначення документальної позапланової перевірки при припиненні діяльності фізичною особою – підприємцем або за заявою платника податків, ПКУ не визначено. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом відповідно до абзацу першого п. 78.4 ПКУ.
Перебіг строків давності був призупинений з 18.03.2020 по 31.07.2023 – спочатку на період дії карантину – з 18 березня 2020 відповідно до п. 52 прим. 2 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ, а потім на період дії воєнного стану відповідно до пп. 69.9 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ.
Щодо ЄСВ – то строки давності не застосовуються.
Відповідно до п.16 ст.25 Закону про ЄСВ строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Саме тому перевірка ЄСВ може проводитись за будь-який період.
Тому поки не пройшла перевірка, зберігайте всі документи ФОП.
ЯК ЗАКРИТИ ФОП ЧЕРЕЗ ДІЮ
Розглянемо, як закрити підприємця. Вам знадобиться витратити кілька хвилин і така послідовність дій:
- перед тим як закрити ФОП онлайн через Дію, варто зареєструватися на порталі, якщо не робили цього раніше;
- авторизуватись за допомогою електронного ключа;
- зайти на сторінку «Закриття ФОП» на порталі Дія;
- заповнити форму заяви на закриття ФОП, перевіривши актуальність даних;
- підписати заяву з допомогою КЕП.
Реєстратор та податкова служба отримають заяву автоматично. Повідомлення про втрату статусу підприємця буде надіслано на Вашу електронну пошту, а також з'явиться в особистому кабінеті на порталі Дія.
ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЗАКРИТТЯ ФОП
Перевірити стан ФОП можна на сайті Міністерства юстиції України, на сторінці безкоштовного пошуку в Єдиному Державному Реєстрі інформації про юридичних та фізичних осіб, а також у їхніх підрозділах.
Необхідно в пункті «Отримати відомості про» обрати пункт «Фізична особа-підприємець». Одразу на сторінці з'явиться поле, де потрібно заповнити на вибір такі дані:
- ПІБ підприємця повністю обов'язково українською мовою;
- ідентифікаційний код (з 2012 року він називається «Реєстраційний номер облікової картки платника податків» або РНОКПП);
- для власників ФОП, які з релігійних міркувань відмовилися від отримання РНОКПП, можна заповнити серію і номер паспорта.
Після натискання на кнопку «Шукати» сторінка оновиться, і на ній з'явиться таблиця, де будуть відображені ПІБ підприємця, місце проживання та дані про статус ведення підприємницької діяльності в форматі «припинено» або «зареєстровано».
Відвідувач має можливість ознайомитися з більш детальною інформацією про ФОП:
- види діяльності (КВЕД);
- номер запису проведення реєстрації ФОП та дата її здійснення;
- місцеперебування реєстраційної справи ФОП (підрозділ і адреса податкової);
- відомості, отримані в порядку інформаційної взаємодії між інформаційними системами державних органів і ЄДР (Єдиним Державним Реєстром юридичних осіб);
- ПІБ керівника майном ФОП (якщо він призначений підприємцем);
- підстава, номер запису та дата реєстрації закриття ФОП;
- дата відкриття виконавчого провадження щодо ФОП;
- контактний телефон підприємця.