Дитячий будинок сімейного типу/прийомна сім'я

Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) це окрема сім'я або особа, що не перебуває у шлюбі (батьки-вихователі), що взяла на виховання та спільне проживання не менш як п'ять дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (вихованців). Водночас загальна кількість дітей, включно з рідними, у такій сім'ї не може перевищувати десяти осіб.

Прийомна сім’я (ПС) це сім'я або окрема особа, що не перебуває у шлюбі (прийомні батьки), яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від однієї дитини до чотирьох прийомних дітей.

Фінансова підтримка з боку держави

Держава щомісячно виділяє 2,5 прожиткових мінімумів на кожну дитину, а на дитину з інвалідністю – 3,5 прожиткових мінімумів.

Батьками-вихователями/прийомними батьками можуть стати:

• повнолітні та працездатні особи, які перебувають у шлюбі;

• окремі повнолітні та працездатні особи, які в шлюбі не перебувають.

Чому важливо враховувати вік батьків-вихователів/прийомних батьків і дітей?

Батьки-вихователі/прийомні батьки мають забезпечити всі потреби й інтереси дитини до її повноліття. Тому необхідно, щоб вихованці досягли вісімнадцяти років до того, як батьки стануть пенсіонерами. Якщо один із батьків-вихователів/прийомних батьків досяг пенсійного віку, то час перебування у них дітей визначається за віком молодшого з батьків.

Який дохід має бути в осіб, що хочуть створити будинок сімейного типу/прийомну сім’ю?

Дохід має бути не меншим за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Обов’язкові побутові умови, щоб взяти прийомних дітей:

• належний стан житлового приміщення;

• визначені житлові площі;

• належний санітарний стан;

• є необхідні меблі, побутова техніка й інші товари тривалого споживання;

• є всі умови для проживання, виховання та розвитку дитини.

Щоб створити дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім’ю, треба:

1. Звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання:

- проконсультуватися з фахівцем;

- пройти співбесіду;

- подати пакет документів.

2. Скласти акт обстеження житлово-побутових умов:

- спеціаліст центру соціальних служб складає акт обстеження житлово-побутових умов.

3. Пройти навчання з виховання дітей:

- навчання проводять в обласному центрі соціальних служб.

4. Стати на облік у кандидати:

- пройти курс навчання;

- отримати довідку про навчання;

- отримати рекомендацію центру соціальних служб щодо включення у кандидати в єдиний банк даних.

5. Отримати рішення про створення ДБСТ, ПС.

6. Стати на облік батьків-вихователів, прийомних батьків у службі у справах дітей за місцем проживання та отримати направлення на знайомство і встановлення контакту з дитиною.

7. Отримати рішення про влаштування конкретної дитини у ДБСТ.

Перелік документів для прийомних батьків та батьків-вихователів:

• заява (від подружжя приймається спільна заява, підписана чоловіком і дружиною);

• довідка про доходи за останні шість місяців або копія декларації про доходи, засвідчена в установленому порядку;

• документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

• довідка про склад сім’ї;

• копія свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

• довідка про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та рекомендація центру соціальних служб щодо включення до єдиного банку даних кандидатів (видається після проходження навчання);

• копія паспорта;

• висновок про стан здоров'я;

• довідка від нарколога та психіатра;

• довідка про відсутність судимості;

• письмова згода всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом із заявником.

Засвідчити її нотаріально або написати власноруч у присутності посадової особи, яка приймає документ. Зазначити на заяві дату, а також прізвище, ім'я, по батькові, підпис посадової особи.