Опіка та піклування

Опіка/піклування над дитиною — це форми виховання, завдяки яким опікун/піклувальник приймає в сім’ю дитину і стає її законним представником тільки до повноліття чи до завершення навчання. На відміну від усиновлювача, опікун/піклувальник звітує органам опіки про витрати на дитину і використання її майна.

Чим опіка відрізняється від піклування?

Опікуються дитиною, яка не досягла 14 років. Піклуються про дитину, віком від 14 до 18 років. Але як опікун, так і піклувальник – законні представники інтересів дитини. Вони відповідальні за її життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток.

Фінансова підтримка з боку держави

Держава щомісячно виділяє 2,5 прожиткових мінімумів на кожну дитину, а на дитину з інвалідністю – 3,5 прожиткових мінімумів.

Щоб взяти дитину під опіку/піклування, треба:

1. Звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання:

- проконсультуватися з фахівцем;

- подати пакет документів.

2. Стати на облік кандидатів в опікуни та піклувальники:

- подати заяву (протягом 10 робочих днів працівник служби у справах дітей вивчить документи, огляне житлово-побутові умови кандидата, складе акт і напише висновок);

- пройти співбесіду.

3. Завершити навчання на кандидата в опікуни та піклувальники:

- навчання проводять в обласному центрі соціальних служб;

- отримати рекомендації та довідку про успішне навчання.

4. Отримати рішення про взяття дитини під опіку:

- органу опіки та піклування;

- суду;

5. Взяти дитину в сім'ю.

Перелік документів для опіки/піклування:

• заява;

• копія паспорта;

• довідка про доходи за останні шість місяців або копія декларації про доходи, засвідчена в установленому порядку;

• документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

• копія свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

• довідка про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

• рекомендація центру соціальних служб щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;

• висновок про стан здоров'я заявника;

• довідка від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;

• довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

• письмова згода всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом із заявником.

Засвідчити її нотаріально або написати власноруч у присутності посадової особи, яка приймає документ. Зазначити на заяві дату, а також прізвище, ім'я, по батькові, підпис посадової особи.