Білокриницька
територіальна громада

Рівненська область, Рівненський район

село Котів

Село Котів примикає до Нової Українки зі сходу. Село було перенесене на сучасне місце розташування в 1950 році з правого берега Горині, де споруджували військовий полігон (13 армії та військ ППО). Теперішній Котів, як і Нова Українка, розміщений на землях Креховецької Осади й зараз нараховує близько 200 дворів, 750 мешканців.

Церкву Воздвиження Господнього Хреста тут збудували в 1989 році, а в покинутому селі — під кінець XVI століття.

Котів з надгориння уперше згадує акт 1445 року. У ньому сказано, що за вірну службу князь Швидригайло дарує Петрашкові Ланевичу Мильському село «Котов». Грамота 1518 року засвідчує Котів двома різними формами: «из Котовым» та «из Котиным», а запис під 1535 роком згадує «котовские бендюги», пущені на сплав Горинню до «Першкова» (Олександрії).

Два роки опісля возний подає скаргу на річицьких селян, які спустошили «котовские луга». Під кінець XVIII століття «деревня» Котів, єпархіально підпорядкована Річиці, належала до Єрофея Готського, Семашка. Тоді вона під іменем «Котово», «Котова» мала 35 дворів, 296 мешканців. В її околиці були просторі лісомасиви з орними «нивками», розлогі луги, пасовища, ставки, озера й невелика пристань, неподалік якої Вільшанка приводила в рух водяний млин. Котівці тоді славились кошикарством, лісовим бджільництвом.

Назва Котів походить від прізвища (прізвиська) Кот, а, можливо, і від такого ж імені, що, подібно болгарському Кото, пішло з наймення Костянтин «стійкий, сильний». Але прізвище Кот (одне з найпоширеніших у Польщі), могло увібрати значення «хитра, підлісна людина», як у вислові «спритний (хитрий), як кіт». Існує навіть спроба пов'язати наше Кот із німецьким Коттар «будівничий». На такому тлі міркувань Кот може мати й не український ґрунт. У записах особова назва Кот (Кото) відбите з XV століття: «Кот Мещерский убит в1571 г. под Москвой татарами»; «Иван Котов, дьяк кн. Михайла Верейокого,1482 г.» Можливо, до назви Кот має певне відношення згадане під 1202 роком наймення половецького князя Котань (Сутойович).

Котів є ще в трьох місцях України, і один з них коло річки Конопельки сусідньої Волинської області. Але відомі теж: Котівка, Коти, Котівщина. У Котові іменовані дільниці: Виспа «висотне місце серед низини»; Безодня «куток над проваллям»; Од ферми куток; Середній бік; поля — Ліщина «місце, де росте ліщина»; Карлівщина «на маєтності Карла»; луги — Макові луки «ніби в заростях дикого маку»; Коло Іванового рову «на маєтності Івана»; Волошкова лука «неподалік садиби Волошка»; долини — Жидівський яр «місце, де німецькі фашисти розстріляли 500 євреїв»; Водяна долина «жолобиста низина із застійною водою»; Коло Великої річки «неподалік струмка, що витікає з-під джерельних висот»; До піщанки "в напрямку піщаного кар'єру; пам'ятні (меморіальні) об'єкти — Божа сосна «на сосні була вирізана ікона Божої Матері»; Іванів дуб; болота — Тоїще, Чорне, Чортове. Іван Трохимчук згадав кілька наймень з утраченого Котова: Балярка «луг, де випасали овець»; Громак «поле, всіяне громишом»; Залав'я «по другому боці урочища Лава — широкої полоси ґрунту в2 га»; Оболоння «луг, прилеглий до озера»; Заказник «лісозаповідник»; Ваканці «пустуючи землі»; За квосою «луг за канавою»; Вільшник «річка в заростях вільхи»; Нивки, Помірки.

Пам'ятник воїнам-землякам с. Котів

Легенда про походження назви села Котів

Село знаходилося на шляху від Дорогобужа до Пересопниці, які були столицями удільних князівств. На ці землі часто робили набіги монголо-татарські орди. Село було спалене, а жителі були катовані. Саме тому назва села й походить від слова «катувати». Пізніше землі стали належати поміщиці Рясницькій. Та місцевість ця була мало придатною для ведення господарства. Якось поміщиці спало на думку заселити ці землі. Послала вона своїх підданих розчистити ділянки землі від різних заростей. Першими, хто поселився тут були Семещуки, Трохимчуки та Кашецькі, нащадки яких ще досі мешкають у цьому селі.

Бібліотека села Котів

Котівська публічна бібліотека-філія КЗ «Центральної публічної бібліотеки» Білокриницької сільської ради займає приміщення при ФАПі. Публічна бібліотека-філія с. Котів КЗ «Центральної публічної бібліотеки» Білокриницької сілської ради обслуговує 495 читачів, з них 255 дітей.

Користувачі публічної бібліотеки-філії с. Котів

Публічної бібліотека-філія с. Котів

Церква в с. Котів Воздвиження Чесного Христа, збудована в 1991 році коштами парафіян.

Хрест, на території церкви

Церква Воздвиження Чесного Христа в с. Котів

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь