Білокриницька
територіальна громада

Рівненська область, Рівненський район

ХТО ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ Є ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ ДИТИНИ?

Дата: 09.02.2024 14:50
Кількість переглядів: 150

Підставою обов’язкового представництва можна вважати народження дитини, посвідчене належним чином (кровна спорідненість). Це закріплено в статті 242 Цивільного кодексу України, згідно з якою законними представниками є БАТЬКИ (стосовно своїх малолітніх та неповнолітніх дітей).

Законними представниками дітей є також УСИНОВЛЮВАЧІ, які за своїм правовим становищем прирівнюються до батьків (стаття 242 Цивільного кодексу України, стаття 207 Сімейного кодексу України).

У разі відсутності в дитини батьків (усиновлювачів) їхніми законними представниками можуть бути й ОПІКУНИ (малолітніх дітей) та ПІКЛУВАЛЬНИКИ (неповнолітніх дітей).

Пункт 4 статті 256 -2 Сімейного кодексу України:

ПРИЙОМНІ БАТЬКИ є законними представниками прийомних дітей і діють без спеціальних на те повноважень як опікуни або піклувальники.

Пункт 4 статті 256 -6 Сімейного кодексу України:

БАТЬКИ-ВИХОВАТЕЛІ дитячого будинку сімейного типу є законними представниками дітей і діють без спеціальних на те повноважень як опікуни або піклувальники.

Законодавством також закріплено, що до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний ОРГАН ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ.

Пункт 1 статті 245 Сімейного кодексу України:

Якщо дитина постійно проживає у закладі охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладі, функції опікуна та піклувальника щодо неї покладаються на АДМІНІСТРАЦІЮ цих закладів.

При цьому відповідно до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» на постійне проживання до закладів охорони здоров’я, навчальних або інших дитячих закладів влаштовуються діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування.

ВАЖЛИВО! Адміністрації та працівники закладів, до яких зараховані на цілодобове перебування діти за заявами батьків у зв’язку із складними життєвими обставинами, або із особливими освітніми потребами, або тимчасово влаштовані діти, які залишилися без батьківського піклування, або діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування, до вирішення питання їхньої постійної форми влаштування НЕ Є ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ щодо таких дітей.

УВАГА! Особи, позбавлені батьківських прав ПЕРЕСТАЮТЬ бути законними представниками дітей.

Перелік осіб, які є законними представниками, ВИЧЕРПНИЙ.

Законними представниками НЕ МОЖУТЬ БУТИ бабусі, дідусі й інші родичі, незважаючи на те, що вони проживають разом з неповнолітніми або малолітніми, виховують їх тощо (якщо тільки вони не є опікунами).

Також внесені зміни до статті 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» щодо законного представництва деяких категорій дітей під час дії надзвичайного або воєнного стану в Україні, а саме:

у разі переміщення, у тому числі за кордон з метою евакуації під час дії надзвичайного або воєнного стану в Україні, дітей, зарахованих/влаштованих на цілодобове перебування до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування, влаштованих у сім’ю патронатних вихователів, КЕРІВНИКИ ВІДПОВІДНИХ ЗАКЛАДІВ, уповноважені ними працівники або інші особи, призначені органом опіки та піклування чи військовою адміністрацією/військово-цивільною адміністрацією за місцем розташування закладу, зокрема у разі усунення керівника або уповноваженого ним працівника від виконання обов’язків чи відсутності керівника або уповноваженого ним працівника, ПАТРОНАТНІ ВИХОВАТЕЛІ Є ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ ТАКИХ ДІТЕЙ (крім повноважень щодо вчинення від імені та в інтересах дитини правочинів, пов’язаних із житловими та майновими правами, надання згоди на усиновлення та зміну громадянства дитини) до повернення такої дитини в Україну або до її возз’єднання з сім’єю.

В статті 1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» зазначено, що ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ ДИТИНИ, РОЗЛУЧЕНОЇ ІЗ СІМ’ЄЮ Є - орган опіки та піклування, опікуни та піклувальники, призначені відповідно до законодавства України, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, адміністрація закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу; а ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ ОСОБИ ВІКОМ ДО 18 РОКІВ - один з батьків, усиновителів, дід чи баба, повнолітні брат чи сестра, опікуни чи піклувальники, призначені такими до прибуття в Україну, або інша повнолітня особа, яка до прибуття в Україну добровільно чи в силу звичаю країни походження взяла на себе відповідальність за виховання дитини.

Також бувають випадки, коли батьки не можуть бути законними представниками своїх дітей. Це трапляється тоді, коли дитина є потерпілою в кримінальному провадженні, а мати/батько – свідком вчинення даного правопорушення. Те ж стосується і протилежного випадку, коли потерпілим виступає мати/батько, а свідком – їхня дитина. Тоді до кримінального провадження в якості законного представника дитини залучається ПРЕДСТАВНИК ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ, який супроводжує дитину від допитів у відділенні поліції до завершення судом розгляду справи.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь